psychoterapia czy farmakoterapia? A może jedno i drugie?

Większość psychicznych reakcji na stres to zdecydowanie przykre doznania. Próbujemy uniknąć stresujących sytuacji, niestety, nie możemy uciec przed własnym organizmem, który prędzej czy później stres odreaguje. Dlatego warto nauczyć się relaksacji.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2010-08-06 17:44:50

Katip

Gość

PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE



Opr. Władysław Pitak

Czynność mowy jest nierozerwalnie związana z oddychaniem. Inaczej oddychamy, gdy milczymy, a inaczej, gdy mówimy. Podczas spoczynku oddychamy nosem, a wdech i wydech są niemal zrównoważone co do długości trwania. W czasie mówienia oddychamy przede wszystkim ustami; wdech jest szybki i krótki, wydech - długi i powolny. Mówiąc nabieramy tyle powietrza, ile potrzeba do wypowiedzenia wyrazu czy zdania. Staramy się nie mówić na resztkach powietrza czyli na powietrzu zapasowym, gdyż końcowa część zdania będzie wówczas cicha, wypowiedziana z wysiłkiem i mało zrozumiała.

Prezentowane poniżej ćwiczenia są wzorowane na jodze i mają na celu pogłębienie oddechu, rozruszanie przepony, wydłużenie fazy wydechowej, a także zapobieganie takim niepożądanym zjawiskom, jak arytmia oddechowa, mówienie na wdechu, kolizja między rytmem oddychania a strukturą wypowiedzi oraz blokady fonacyjno-artykulacyjne.

Ćwiczenia noszą nazwę P R A N A J A M A czyli POBIERANIE ENERGII. Joga kategorycznie zaleca oddychanie wyłącznie przez nos oraz koncentrację na okolicy jamy nosowej w czasie oddychania. Niezwykle istotne jest utrzymywanie czystości i drożności przewodów nosowych. Podstawowym zabiegiem higienicznym jest przepłukanie nosa lekko osoloną, ciepłą wodą. To przy okazji hartuje nos na zmiany temperatury i ciśnienie otaczającego powietrza.

Dalszą istotną cechą ćwiczeń oddechowych jogi jest dbałość o właściwe parametry oddechu: siła, rytm, czas trwania, głębokość.
Zadaniem awiczen jest wypracowanie powolnych, głębokich, swobodnie wykonywanych oddechów, podowiadomie sterowanych i zatrzymywanych bądź w fazie szczytu wdechu, bądź po pełnym wydechu.

Ćwiczenia należy wykonywać w zrelaksowanej, nieruchomej pozycji, z wyprostowanym kręgosłupem, najlepiej w siadzie ze skrzyżowanymi nogami. Do uzyskania tej pozycji można posłużyć się poduszkami lub złożonym kocem.

#2 2010-08-06 17:45:38

Katip

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

1.ĆWICZENIE WSTĘPNE

Po usadowieniu się w wygodnej, nieruchomej pozycji, z wyprostowanym kręgosłupem, zaczynamy obserwować swój oddech. Skupiamy się na nim i staramy się wczuć, jak powietrze wchodzi przez nozdrza w głąb jamy nosowej, dalej do jamy nosowo-gardłowej, tchawicy, oskrzeli, a wreszcie do płuc.
Z kolei obserwujemy i wyczuwamy proces wydechu, lekko hamując prąd wydychanego powietrza. Oddech przez to powinien stać się łagodny i coraz wolniejszy.
Nadal należy dbać o to, by oddech był głęboki. Czas wydechu powinien wzrastać, zaś siła wydechu maleć. Należy walczyć z wszelkim roztargnieniem i spontanicznie napływającymi myślami, przeszkadzającymi w koncentracji.


2. POBIERANIE ENERGII

W czasie wdechu intensywnie wczuwamy się w pobieranie energii z powietrza na szczycie jamy nosowej. Dopomaga w tym wyobrażenie sobie strumienia tej energii w postaci światła i ciepła. W lecie wyobrażamy sobie światło niebieskie, a zimie - żółte.
Po wydechu należy chwilę odpocząć, skupiając uwagę na okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Ćwiczenie to stopniowo wydłuża pożądany okres wydechu.

3. ODDECHY "OCZYSZCZAJĄCE

Uczymy się kolejno zamykać nozdrza za pomocą kciuka i czwartego palca prawej ręki. Palce: wskazujący i środkowy są zgięte lub ułożone na nasadzie nosa. Nacisk na nozdrze powinien być taki, aby je zamknąć. To ćwiczenie należy wykonywać 2-3 minut. Występujące dość szybko uczucie ciepła na twarzy jest wskaźnikiem, że oczyszczanie i pobieranie energii przebiega w należyty sposób. W czasie ćwiczenia oczy należy mieć zamknięte.

Wykonanie ćwiczenia:

wykonać pełny wydech,
zamknąć lewe nozdrze, a przez prawe powoli, głęboko i swobodnie wdychać powietrze,
zamknąć teraz także i prawe nozdrze i przez chwilę (2-3 sek.) wstrzymać oddech,
wykonać powolny wydech przez lewe nozdrze - zamykając w tym momencie prawe nozdrze,
zaraz po wydechu wykonać wdech przez lewe nozdrze - nie otwierając prawego,
na szczycie wdechu zamknąć również i lewe nozdrze i przez chwilę (2-3 sek.) wstrzymaa oddech,
dokonać pełnego powolnego wydechu przez prawe nozdrze, zamykając w tym momencie lewe.
---( powtarzamy od początku)---

#3 2010-08-06 17:46:17

Katip

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

4. ODDECHY "TONIZUJĄCE" (POBUDZAJĄCE)

W czasie powolnego, pełnego wdechu (wykonanego przez oba nozdrza) całą uwagę należy kierować na strumień wnikającego powietrza. Należy wyobrażać sobie, że do górnej części jamy nosowej wchodzi energia w postaci światła żółtego lub niebieskiego,
Teraz następuje wstrzymanie oddechu wraz z zamknięciem głośni, napięciem mięśni gardła, szyi i przyciśnięciem podbródka do mostka, z jednoczesnym zaciśnięciem zwieracza odbytu. W tym czasie należy ześrodkować uwagę na okolicy splotu trzewnego, tzn. w okolicy pępka, i intensywnie wyobrażać sobie tam przepływ energii w postaci światła i ciepła z jamy nosowej. Zwykle już dość szybko zaczyna się odczuwać w tym miejscu lekkie pulsacje.
Wydech, który teraz następuje, jest etapem intensywnego ładowania energii do tego rejonu, lub innego miejsca ciała, na którym się skoncentrujemy.

(Powyższe ćwiczenie powinno trwać kilka, a nawet kilkanaście minut. Przy poprawnym wykonaniu obserwuje się przyspieszenie procesu odnowy organizmu, jak również poszczególnych części ciała).

5. ODDECHY " OCZYSZCZAJĄCE SPECJALNE "

Typowe ćwiczenie przeponowo-brzuszne (usprawnia przeponę, krążenie krwi, oczyszcza płuca i polepsza ich elastyczność:

rozluźnienie mięśni brzucha i unieruchomienie klatki piersiowej. Gwałtowny wydech,
powoli wdychamy powietrze, rozluźniając mięśnie brzucha, to prowadzi do obniżenia przepony i zasysania powietrza,
teraz następują szybkie i rytmiczne wdechy i wydechy trwające kilkanaście do kilkudziesięciu sekund.

U w a g a! !!
Niezmiernie ważne jest w tym ćwiczeniu to, aby wydech był znacznie krótszy niż wdech. W trakcie ćwiczenia na ogół samoczynnie zaciska się zwieracz odbytu. Jeśli to nie następuje, trzeba to czynić świadomie.

#4 2010-08-06 17:46:47

Katip

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

6. ODDECH "PEŁNY"

Pozycja leżąca. Odwracamy uwagę od oddychania i przechodzimy w stan maksymalnego odpoczynku oddechowego (jak podczas snu). Wdychamy nosem i spokojnie wydychamy powietrze ustami.
Teraz zwracamy uwagę na działanie przepony. Przy wdechu przepona opada w dół, przy wydechu - podnosi się do góry.
Wykonujemy wdech przy lekko napiętych mięśniach brzucha, a zwłaszcza podbrzusza tak, aby obniżająca się przepona musiała pokonywać opór spowodowany wzrastającym ciśnieniem w jamie brzusznej. Wdech powinien być pełny do wypełnienia powietrzem całych płuc. Wydech.

Kontynuując oddychanie kładziemy prawą rękę na brzuchu. Przy wdechu ręka unosi się, przy wydechu - opada.
Kiedy ręka opadnie, zwracamy dłoń krawędzią prostopadle do płaszczyzny brzucha i w miarę zapadania się brzucha, naciskamy go krawędzią dłoni, zagłębiając się pod łuki żebrowe tak, jak gdybyśmy chcieli dopomóc przeponie w wywieraniu nacisku na płuca.

U W A G A!! !

Ruch przepony powinien wyprzedzać o ułamek sekundy ruch klatki piersiowej ćwiczenia powyższe należy powtarzać codziennie, zwiększając stopniowo długość wydechu do 5-6-12-15 sekund.


(Wg zapisu video opracował: mgr Władysław P i t a k - logopeda i muzykoterapeuta)

PS. Osoby zainteresowane dokładniejszym poznaniem ćwiczeń pranajamy oraz chcące skutecznie wykonywać powyższe ćwiczenia, mogą zamówić kasetę wideo z nagranym pokazem ćwiczeń w wykonaniu hinduskiego lekarza prof. Rawi Jawalgekara. Kontakt:
tel. (094) 340-60-06,
e-mail: pranajama@wp.pl

#5 2010-08-06 17:50:06

hagart

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

płyta dvd z ćwiczeniami oddechowymi pn. PRANAJAMA

Polecam właśnie to:



http://www.rodowy.pl/img/prana1.jpg

płyta dvd z ćwiczeniami oddechowymi pn. PRANAJAMA
Pokaz w wykonaniu hinduskiego lekarza Raviego Javalgekara,
w opracowaniu polskiego muzykoterapeuty Władysława Pitaka.

http://www.rodowy.pl/img/prana2.jpg

Produkcja:  LOGOS  - Koszalin

http://www.rodowy.pl/img/prana3.jpg

Szczegółowe informacje i zamówienia:
biuro@logos.dt.pl

#########.


PRANAJAMA - POBIERANIE ENERGII- ćwiczenia oddechowe

http://www.rodowy.pl/img/prana.jpg

płyta dvd z ćwiczeniami oddechowymi pn. PRANAJAMA
szkolenie w wykonaniu hinduskiego lekarza Raviego Javalgekara,
w opracowaniu polskiego muzykoterapeuty Władysława Pitaka.
Szczegółowe informacje i zamówienia:
biuro@logos.dt.pl

.

GŁOWA DO GÓRY - BĘDZIE DOBRZE
Chodź na  stronę:
http://www.logos.dt.pl/oferty

http://logos.dt.pl/images/logos_trans2.gif
.

#6 2010-08-06 18:09:30

hejka

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

Płyty audioCD i videoCD z ćwiczeniami na podkładzie muzycznym
Relaks progresywny wg Jacobsona + Trening autogenny wg  Schultza  (CD lub DVD) 

Psychocybernetyka wg Maltza + Medytacja wg Swaischa i Siemsa  (CD) 

Pranajama ( ćwiczenia oddechowe)  (DVD) 

MUZYKODRAMA ( fragm. Terapii behawioralnej z elementami ekspresji muz.-dram) (VCD)   


http://logos.dt.pl/oferty


http://logos.dt.pl/obrazki/makieta1.jpg

.

#7 2010-08-25 14:05:55

derek

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

Oddychanie oczyszczające

Ten typ oddechu jest moją ulubioną techniką. Stosuję ją, kiedy czuję się zmęczona, zdenerwowana, bądź też nie mogę skupić myśli, ułatwia detoksykację organizmu, pozbywanie się nadmiaru emocji i stresów. Pomaga przywrócić naturalną równowagę i wewnętrzny spokój.

Zastosuj ten typ oddechu, kiedy przestaniesz panować nad emocjami, idź wtedy w jakieś spokojne miejsce i wykonaj krótką serię oczyszczającego oddechu. Kontynuuj ją do czasu, kiedy poczujesz ulgę, a twoje emocje opadną.

1) Zanim przystąpisz do ćwiczenia, przypomnij sobie znajome miejsce na łonie dzikiej przyrody. Skup się na wybranym przez siebie drzewie (będzie ono spełniać szczególną rolę w tym ćwiczeniu). Tak jak czynili to niegdyś szamani, zapytaj to drzewo, czy możesz oddawać przez nie matce Ziemi niepotrzebną energię. Uzyskanie pozwolenia rośliny, jest wskazane, aby nie łamać praw przyrody.

2) Usiądź w pozycji kwiatu lotosu lub po turecku. Nabierz powietrze przez nos, jednocześnie wciągając brzuch. Unieś ramiona do góry, opierając ręce o kolana.

3) Podczas wdechu zamknij oczy i wyobraź sobie, że we wnętrzu twego ciała na wysokości splotu słonecznego gromadzi się smuga ciemnego dymu, twórz z niej powiększająca się kulkę. Powiększaj tę kulkę, lepiąc ją ze wszystkich zbędnych emocji, stresów, włóż w nią problemy zdrowotnych. Postaraj się jak najdłużej powstrzymywać oddech, tworząc coraz większą kulę energii.

4) Wydychaj powietrze energicznie małymi porcjami przez ściśnięte w wąską szczelinę usta, pracując jednocześnie mięśniami miłości. W czasie wydechu wyobrażaj sobie, jak kula energetyczna unosi się do góry i jest wyrzucana przez szczelinę w ustach. Wizualizuj, jak wszystko czego chcesz się pozbyć zostaje wyrzucone pod wybrane przez ciebie drzewo.

Zbędną energię można zneutralizować np. paląc ją mentalnie, ale dużo lepiej oddać ją przyrodzie. To co nie jest to przydatne dla nas, może być bardzo użyteczne dla innych stworzeń np. kotów. Dlatego zamiast niszczyć energię, lepiej zwróć ją potrzebującym jej istotom, a przyroda z odwdzięczy ci się obdarzając cię swoimi darami.

#8 2010-08-25 14:06:50

ccc

Gość

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

Rytmiczne oddychanie

Jak sugeruje nazwa, ten typ oddychania wymaga zachowania odpowiedniego rytmu w którym wdech jest równy wydechowi, a siła oddechu we wszystkich fazach ma jednakowe natężenie. Rytmiczne oddychanie znakomicie równoważy energetykę organizmu, harmonizując twoje emocje. Wspaniale pobudza też przebieg procesów alchemicznych.

1. Znajdź wygodną pozycję siedzącą lub stojącą.

2. Na początku nauki kładź dłoń na dolną część brzucha, aby kontrolować ruch przepony.

3. Wciągnij powietrze przez nos i napełniaj nim płuca w taki sposób, aby przy wdechu dolna część brzucha mocno się wypinała. Płynnie przechodź od wdechu do wydechu – pomijając fazę bezdechu. W celu kontroli, czy rytm oddechu będzie równomierny we wszystkich fazach postaraj się wytworzyć coś w rodzaju syczącego świstu przez nos.

4. Wydychaj powietrze przez nos maksymalnie wciągając mięśnie brzucha.

5. Zwróć uwagę na to, aby podczas ćwiczenia nie poruszać klatką piersiową ani obojczykami.

#9 2012-04-17 13:28:43

Logos

Administrator

Punktów :   

Re: PRANAJAMA - ODDYCHANIE NA JĄKANIE

Szkolenie i warsztaty: Jak radzić sobie ze stresem?

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy "LOGOS" zaprasza na szkolenie i warsztaty: "Jak radzić sobie ze stresem?".

Głównym celem treningu jest rozwinięcie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz twórczego wykorzystania stanu napięcia i stresu. Udział w zajęciach jest odpłatny.

Miejsce i termin szkolenia są uzgadniane z uczestnikami.

Prowadzący:

Władysław Pitak - aktor estradowy, logopeda medialny, trener zdolności twórczych.

Zadaniem zajęć jest nauczenie umiejętności redukowania napięcia i praktyczne, pozytywne wykorzystanie stresu.


http://logos.dt.pl/kursy11/315.JPG. http://logos.dt.pl/kursy11/256.JPG.

Program:

1. Psychofizjologiczne uwarunkowania podatności na stres.
2. Konsekwencje działania długotrwałego stresu - zaburzenia nerwicowe.
3. Temperament, nastawienie, doświadczenia a stres.
4. Test na poziom neurotyczności M. Rokeacha.
5. Vademecum działania antystresowego - dieta, odpoczynek, relacje z otoczeniem.
6. Techniki relaksacji neuromięśniowej, autogennej i wyobrażeniowej (Jacobson, Schultz, Maltz).

Metodologia:

Zajęcia prowadzone są w formie treningu (ćwiczenia praktyczne, komentarze).

Stosowane metody: praca w grupie, analiza przypadków, analiza monologu wewnętrznego, metoda inscenizacji, metody kwestionariuszowe.

Certyfikat: Trening radzenia sobie ze stresem kierowniczym.

.

Nasz adres:

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy "LOGOS"
Kretomino k. Koszalina, ul. Pieczarek 4,
tel. (94) 340 60 06; 600 809 254
e-mail: orator@logos.webserwer.pl
.

.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.adm-wsei.pun.pl www.nbk.pun.pl www.gangmw.pun.pl www.ekstraklasamax.pun.pl www.narutoshippuuden.pun.pl