xxx - 2011-02-14 09:30:47

Kult Matki Bo¿ej Uzdrowicielki Chorych w Tartakowie k/Sokala


Po II Wojnie ¦wiatowej, w Zwi±zku Radzieckim, w³adze komunistyczne niszczy³y wszystko to, co by³o zwi±zane z Bogiem i Jego kultem, Próbowali dokonaæ rzeczy niemo¿liwej, mianowicie wymazaæ z ludzkich serc wiarê w Boga, ich to¿samo¶æ oraz historiê.


Nie ominê³o to równie¿ Tartakowa, miasteczka niedaleko Sokala, w którym oddawano cze¶æ i szerzono kult Matki Bo¿ej Uzdrowicielki Chorych w Cudownym Obrazie. Sposoby walki z Bogiem, przera¿a³y swoj± okrutno¶ci±. Najpierw przesiedlono mieszkañców miasteczka i okolic. Na tym jednak nie poprzestano. Pod pretekstem braku pomieszczeñ gospodarczych, dla nowoutworzonego ko³chozu, zabrano siê do przebudowy ko¶cio³a na spichlerz zbo¿owy, tym samym dewastuj±c ¶wi±tyniê. Jednak wierni nie zostawili cudownego obrazu, wyje¿d¿aj±c zabrali to co najcenniejsze. W ten sposób obraz odnalaz³ siê w £ukawcu, w miejscowo¶ci niedaleko od Lubaczowa gdzie otoczono go nale¿n± mu czci±. Jednak w sercach by³ych mieszkañców Tartakowa, rozproszonych po ca³ej Polsce i równie¿ tych którzy zostali w Tartakowie, nadal ¿y³a nadzieja, wspierana modlitw±, ¿e Obraz powróci na swoje prawowite miejsce.

http://www.rodowy.pl/tartak/intro02.jpg

http://www.rodowy.pl/tartak/intro03.jpg

Prawie po piêædziesiêciu latach, 15 maja 2004 roku, Matka Bo¿a Tartakowska Uzdrowicielka Chorych w Swoim Cudownym Obrazie wróci³a na dawne miejsce kultu, gdzie przez d³ugie lata, wys³uchiwa³a modlitw i uzdrawia³a chorych. Brama sanktuarium zamurowana, wydawa³oby siê na wieczno¶æ, znów zosta³a otworzona, witaj±c powrót swojej Pani. W ten sposób Matka Bo¿a, kolejny raz potwierdzi³a, ¿e walka z Bogiem jest z góry skazana na niepowodzenie.

  http://www.rodowy.pl/tartak/intro04.jpg


http://www.rodowy.pl/tartak/intro05.jpg


http://www.rodowy.pl/tartak/intro01.jpg

Minê³o ju¿ prawie dwa miesi±ce od momentu kiedy cudowny obraz powróci³ do Tartakowa. W ka¿d± niedzielê, po Mszy ¦wiêtej, z rado¶ci± zauwa¿amy jak w sercach ludzi wraca pamiêæ kultu Matki Bo¿ej Uzdrowicielki Chorych. Z ró¿nych miejscowo¶ci przyje¿d¿aj± ludzie z pro¶b± o modlitwê w intencji uzdrowienia dla nich albo ich bliskich.

http://www.rodowy.pl/tartak/intro06.jpg


Grupa pielgrzymów z W³och, która bra³a udzia³ w uroczysto¶ci intronizacji obrazu, wracaj±c do domu po audiencji u Ojca ¦wiêtego, mia³a powa¿ny wypadek samochodowy. Ku wielkiemu zdziwieniu innych, wszyscy wyszli z niego ca³o, poza lekkimi obra¿eniami. Jak sami pó¼niej opowiadali, w chwili wypadku, rozmawiali o Matce Bo¿ej Tartakowskiej, Której zawdziêczaj± swoje ocalenie.



Jerzy Piotrowski


@@@@@@@@@@@


Sokal  i kresy nad Bugiem - dvd

http://www.lwowiak.fora.pl/images/galleries/13379715044a3622ea9987e-061866-wm.jpg


O czym jest film?

Przepiêkne s± wnêtrza cerkwi obrz±dku grecko-katolickiego, m.in. ¶w. Piotra i Paw³a oraz ¶w. Miko³aja, w której B.Chmielnicki bra³ ¶lub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pa³acu Potockich i czynnym ju¿ od 2004 r. ko¶ciele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r.  odby³a siê w tym ko¶ciele Msza ¶w. w dwóch jêzykach: polskim i ukraiñskim. Normalnie raz w tygodniu przyje¿d¿a ksi±dz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabo¿eñstwa w jêzyku ukraiñskim.

Na pewno du¿e wra¿enie zrobi± ujêcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje siê w nim ciê¿kie wiêzienie) oraz piêkne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupe³nione rozmowami z mieszkañcami sokalszczyzny w jêzyku polskim i ukraiñskim.

Fragmenty filmu mo¿na obejrzeæ po klikniêciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. ¶w.Piotra i Paw³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabu¿e k/Sokala - cerkiew pw. ¶w. Micha³a Archanio³a:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172

WP - 2011-02-14 09:32:22

Moja rodzina ( po mieczu i k±dzieli) wywodzi siê z Sokala, Komarowa i Bobiatynia. Mój tata by³ chrzczony w ko¶ciele ¶w. Micha³a Tartakowie w 1914 r. Ja urodzi³em siê w 1943 r. w Sokalu, a brat rok pó¼niej we Lwowie.

W tym roku wybieramy siê z ¿on± do Ziemi Sokalskiej . Planujemy podró¿ na 14-20 dni w okresie maj - czerwiec . Chcieliby¶my wykonaæ dokumentacjê fotograficzno-filmow± obiektów sakralnych na Ziemi Sokalskiej i Krystynopolskiej.

Celem naszej pielgrzymki ¶ladami moich rodziców , która bêdzie sie pokrywaæ ze szlakiem wêdrówek dwóch cudownych obrazów Matki Boskiej Tartakowskiej i Matki Boskiej Sokalskiej, bêdzie potwierdzenie ogromnej roli Madonny w ¿yciu moich przodków.

Dzisiaj mogê ¶mia³o powiedzieæ , ¿e Matka Boska w mojej rodzinie pe³ni³a donios³a rolê, np. moja babcia Karolina, wyje¿d¿aj±c do Francji w 1928 r. zabra³a z sob± z Sokala kopiê obrazu Matki Boskiej Nieustaj±cej Pomocy. Ten obraz otrzyma³em od rodziny we Francji jako pami±tkê po mojej babci z ¿yczeniem, abym opiekowa³ siê nim, jak najwiêksz± relikwi± naszego rodu.

Serdecznie pozdrawiam.
W³adys³aw

Polar - 2021-10-31 11:01:31

http://www.psychoterapia.pun.pl/viewtopic.php?id=110

www.biomaterial.pun.pl www.mga.pun.pl www.fifa-jaslo.pun.pl www.yabssorborn.pun.pl www.zieloneoczy.pun.pl